Pingeline olukord, peaks voolu takistama… aHaaSild!

Meeldivat laupäeva hommikut kõikidele lugejatele!

Kui mõned inimesed ehk on selle lihtsa 555 timeriga vilkuva skeemi kokku pannud siis loodan, et see tekitas rohkem küsimusi, kui minu postitus vastas. Täna võiks ehk rääkida natukene teooriat ja teha skeemi mis annab võimaluse mootoreid juhtida. Järjekordselt ma skeemis olevatele komponentidele nii palju ei keskendu kui et räägin ühest mõttest, mis loodava skeemi juures tähtis on ning samal ajal pakun maagiliselt töötava elektroonikaskeemi ning tutvustan hunnikus asju, millest kõigest ei pea kohe aru saama.

Esimene asi millest on vaja kõigile elektroonikaga algajatele rääkida on  järgnev pilt:

Voolu, takistuse ja pinge illustratsioon

Oomiseadus

Eelnev pilt on minu teada parim illustratsioon pingest (voldid) voolust (amprid) ja takistusest (oomid). Nagu näha, on pinge potensiaal. See mis sunnib voolu liikuma(elektronid). Oom, ehk takistus on aga tegelane kes takistab voolu ning selle peale jääb üle pingel vaid voolu edasi suruda üritada.

Kui rääkida nüüd natukene arvutuslikust poolest siis pinge, vool ja takistus on oma vahel väga lihtsas suhtes. I = U/R. Eelnevas valemis on I vool (kujutage ette sirget laia jõge, milles voolab palju vett), U on pinge (näiteks võib mõelda teraspulgast mida üritatakse painutada, ja mis selle tõttu on suure pinge all) ning R on takistus nagu jõgi mis mõnest kohast laieneb ja mõnes on kitsam. Pean kohe tunnistama, et igale inimesele on meelde jätmiseks erinevad meetodid, kuid koolifüüsika tunnis, kui ma veel elektroonikast midagi väga ei teadnud ega hoolinud, olid välja toodud seosed just need, millega ma oskasin arvutusi teha. Kuidas näidatud valemit täpselt kasutada, demonstreerin ma kunagi hiljem. Läheme edasi väikeste sammudega ja jätke meelde, et kui teate kahte elementi saate alati arvutada kolmanda. (Tahame teada palju voolu juhtmes liigub? võtame juhtme takistuse ja pinge mis juhtme otstele rakendatakse ning arvutame jagamisvalemiga. Tulemuseks saame teada kas juhe üldse sobib meie ülesandeks).

Nüüd aga tänasest projektist.

Kui eelmine kord oli sissejuhatav projekt ehk natukene igav. Siis sel korral võiks teha midagi, millega saab mootorit kontrollida sest elektroonika on alati põnevam, kui seda mehhaanikaga kokku panna.

Tilden H-sild

Esimene suur erinevus mida te selles skeemis näete on komponentide reaalse kuju ja olemuse välja joonistamine. Siin on TO-92 pakendis olevad Bipolaar transistorid (NPN ja PNP) mis võimaldavad mootorist läbi juhtida voolu mõlemas suunas.  M tähega on märgitud mootor, uF väärtusega komponent on kondensaator. Takisti on joonistatud läbiaugu takisti kujuga jalgade poolt vaadatuna ning isegi takisti värviribad (küll mustvalgelt) on ära märgitud. Värviribad on muuseas läbiaugu takistite väärtuse märkimise meetod. Lisaks tasub tähele panna transistorite kohal olevat + märki, mis on positiivne toide ning transistorite all ennem kondensaatorit olevat märki, mis on patarei miinus või maa ühendus.

Seda skeemi võite te kokku laduda nii prototüüpimise plaadi peal, asetada selle makettplaadi peale või joota kokku. Muuseas, see mida ma nüüd näitan on väga halb mõte, ning seda tasub igal juhul vältida. Kuigi see pole just palju ohtlikum kui nõelakarpi näppima minna.

Selliste suurte jalgadega komponentide korral on vägagi võimalik kasutada huvitavat jootmismeetodit nagu seda on p2p jootmine. (point to point. Number kaks tuleb, kuna inglise keeles two kõlab väga sarnaselt to-le).   Arvestage aga sellega, et tehes nii nagu oli vilkuva LED-i kokku jootmine säästate palju komponente ning närve! PS, skeemi jupid maksavad alla euro. Täna käisin just Tallinna Distrelec-i poes neil järel ning patarei maksab rohkem kui vajalikud jupid.

Putukas

Nagu on näha, siis selline skeemi jootmise meetod võib putukaid mitte sallivatel inimestel palju ebameeldivust tekitada.

Töökäigus.

 

Niisugune näeb välja valmis skeem.

Muud siin ei olegi, lihtsalt painutada jalgu, ühendused joota ning multimeetriga lühiseid testida. Eeldtoodud skeem töötas mul juba esimesel korral. Nii lihtne see ongi.

Lisaks nagu näete on sellel skeemil 2 takistit. Kuna transistor on vooluga juhitav seade, siis peab kuidagi kontrollima milline vool jõuab transistori sisemusse, et võimenduda ja skeemi tööle panna. Täpsemalt räägin transistoritest ja muust vajalikust kunagi tulevikus. Täna olen juba piisavalt hoogu läinud.

lühisekindlus.

Niisugune on mootorit kontrolliv skeem mis ei lähe naljalt lühisesse(kuumliim aitab alati). PS positiivsed kontakt on ees, aga liim peidab seda natukene, mootori toite maandust on näha taga valge ja oranži juhtme vahel välja turritamas.

Kõike paremat ja loodan, et kellelgi igav ei ole!

2 thoughts on “Pingeline olukord, peaks voolu takistama… aHaaSild!

  1. Pingback: Natukene muusikat. | Amatöörrobootika

  2. Pingback: Operatsioonivõimendi | Amatöörrobootika

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *