Tere maailm! Elektroonika versioon.

Tervist,

Täna on paras aeg hakata päriselt projektidest ja elektroonikadisaini põhimõtetest rääkima.

Selleks, et seda skeemi ise proovida, on tarvis mõningaid komponente. Kõige mugavam on selliseid standard komponente osta Oomipoest, kuid elektroonika disainiga tegeledes muutub Oomipood peagi kohaks, kust saab mõnda regulaatorit vajaduse korral kiirelt. Selleks, et huvitavamaid komponente saada ja siis kui tehakse juba päris tootmise disaini, tuleks vaadata Jaanuse eelmist postitust.  Lisaks eeldan, et ennem kui keegi hakkab järgnevat skeemi kokku jootma või laduma, on ta läbi lugenud minu jootmise juhendi.

555 taimer astabiilne

Nüüd aga skeemide juurde!

Nagu on eelneva pildi pealt näha, siis paberil (või ekraanil) ei ole kuigi tähtis et komponendid oleksid samasugused nagu nad päriselus on (kas keegi on näinud patareid, mis koosneb paarist kriipsust?) küll aga on väga tähtis et skeem oleks selgelt loetav, üheselt mõistetav ning sisaldaks võimalikult palju vajalikku informatsiooni. Kui juhtub nii, et üks elektriline ühendus peaks minema teisest üle, siis näete ristumiskohtades mummusid. Kui mummu on, siis on seal 3 või enam ühendust kokku ühendatud, kui aga mummu puudub, siis on lihtsalt tegemist visuaalsete teede ristumisega, kus elektrilist ühendust ei ole.

Need kolm kasti mis skeemist esimesena silma jäävad ning millel on juures mingi number ja k on takistid. Takisti üldiseks ülesandeks on voolu piirata, kuid õnneks ei ole tegemist sugugi nii igava seadmega. Kes soovib täpsemalt teada saada, mida teeb takisti, vajutagu eelneva hüperlingi peale, kuid kunagi räägin ka siin sellest rohkem.

Takistid mida selles skeemis kasutatakse on suurustega 680 kilo-oomi, 10 kilo-oomi, 1 kilo-oom (kilo tähendab tuhandet seega 1 kilo-oom on võrdeline 1000 oomiga).

Teiseks on näha komponenti, kus on juures 10 µF. See on polaarne kondensaator. Kondensaatori jaoks võib tuua paralleeli vee-torniga. Tegemist on energia mahutiga, kuhu saab energiat (laengut) salvestada, ning vajadusel annab see jälle energiat välja. Nagu väikene patarei, aga mitte päris. Polaarne kondensaator peab olema toite suhtes alati õiget pidi. Ehk siis skeemi peal on näha väikest pluss märki, kui see panna maandusesse ja maandus toite peale, siis on vägagi tõenäoline, et kondensaator muudab oma kuju ning ka mõne osa asukohta nii, et järgi jääb mürgise suitsu pilv.

Lisaks on näha suurt kasti tekstiga 7555 timer ning lisaks veel palju numbreid. Need numbrid, mis külgedel on markeerivad selle kiibi (ükskõik milline 555 timer. Näiteks sobib väga hästi NE555 või LM555) jalgu. Nüüd esimene tähtis asi, millega keegi kindlasti vea teeb, on jalgade lugemine. Jalg number üks on alati kuidagi markeeritud, kuid mõnikord leiate täpi, mõnikord hoopis kriipsu kiibi külje pealt, kus see asub. Jalgade järjekorra lugemine käib kiipidel pealt poolt vaadates alati vastupäeva ning üldiselt algab alumise rea vasemalt poolt.

Lisaks on veel 2 komponenti. Esiteks LED e valgus diood mis on põhimõtteliselt ühesuunaline ventiil millest voolu läbi liikudes tekib valgus (see kolmnurk kriipsu ja noolekestega. Kolmnurk on nagu noolekene suunas, kus vool saab liikuda ning kriipsukene näitab, et teist pidi vool liikuda ei saa. Väikesed noolekesed näitavad, et eraldub valgus.  Sügavamast teooriast ma hetkel rääkima ei hakka, kuna LED üksinda võtaks hea 4-5 postitust.). Teiseks on näha toiteallikat (kuhu on märgitud 4,5 V.) See näitab millise pingega toidetakse skeemi. Selles kohas on hea ette kujutada patareid. Pidage silmas, et skeemil on peaaegu alati üleval toite positiivne pool ning all toite neutraal (GND). Kunagi räägime voolu ja pingeallika erinevusest ja kõigest muust põnevast. Sel korral üritaks aga midagi kokku panna!

Nüüd kui on lootus, et saate kuidagi  moodi aru mis komponendid on skeemis ning kuidas neid ühendama peab, oleks paras aeg näidata mida see skeem teeb!

555 timer astable pealtvaade

555 timer astable põhjavaade

See mis te kahel eelneval pildil nägite, oli reaalselt sama skeem kuid kokku joodetud kujul. See võiks väga kenasti selgitada, miks on tarvis skeemi esitamiseks lihtsaks teha 🙂

Selleks, et seda skeemi ise tööle panna, tuleb leida aku (9 V korona koos patareipesaga või 4  AA patareid koos patarei pesaga), vajalikud komponendid (näha skeemis) ning juhtmed, breadboard või protoboard ühendused näeb sammuti skeemi pealt. Minu tööle pandud skeem, mida videos näha sai, sai testitud pingetega 3 V – 10 V ning kõik töötas kenasti. Lisaks ka üks teine hoiatus eelnevale lisaks. Iga kondensaator omab pinge piiri, millest kõrgema korral ta võib samamoodi plahvatada nagu valet pidi ühendades. Soovitan kasutada minimaalselt 16 V kondensaatorit. Väga hea on kasutada midagi sellist.

Lisaks on muidugi vaja lõiketange, jootekolbi, peenikese otsaga tange, pintsette ja kasuks tuleb ka toiteplokk, kuid nendest tööriistadest räägin kunagi hiljem. Hetkel peaks postitus juba niigi liiga pikk olema.

Ohutut katsetamist ning õppiga iga päev midagi uut!

4 thoughts on “Tere maailm! Elektroonika versioon.

  1. Skeemil pole patarei pluss ja miinus ehk algaja jaoks selgelt tähistatud. Antud skeemis on pluss üleval, ehk siis patarei tähises on alati see pikem joon plusspooleks. Seda on lihtne nii meelde jätta, et kui see pikk joon pooleks teha, saab nendest plussi kokku laduda.

  2. Sarnane teema ka valgusdioodi kohta. Dioodidel jookseb vool sedapidi, nagu dioodi sümbolis olev näitab, antud juhul ülalt alla.

  3. Pingback: 555 ajastuskiip | Amatöörrobootika

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *