Virtuaalne elektroonika

Peale paari väiksemat projekti on lihtne märgata, et iga väikese idee järgi testimine füüsilises maailmas on tülikas. Lisaks on tihti raske aru saada, mis siis ikkagi täpselt juhtus või ei juhtunud. Selle jaoks on olemas simulaatorid. Professionaalsete simulaatorite kasutamist õpetatakse on ülikoolides terve semester, aga õnneks on olemas ka lihtsamaid ja igapäevaselt kasutatavamaid.

Üks kõige mugavamatest on ingliskeelne Falstadi simulaator. Selle kasutamiseks minna lehele:

http://falstad.com/circuit/

Ette peaks hüppama Java rakendus, kus on näha mõnda komponenti. Lisaks eelnevas artiklis mainitud komponentidele on näha ka induktiivpooli, pingeallika ja lüliti sümboleid.

LEDi vilgutaja Falstadi simulaatoris

LEDi vilgutaja Falstadi simulaatoris

Ei tasu seda kartma hakata vaid sorida menüüs “Circuits”, kust leiab väga palju häid näidisskeeme. Lisaks muule ka esimese LEDi vilgutamise projekti simulatsiooni (555 Timer Chip -> Square Wave Generator).

Falstadi simulaatoris on skeemidel pinge tähistatud rohelise, musta ja punasega. Positiivse pingega komponendid ja ühendused on rohelised, maandatud komponendid mustad ja negatiivsed punased. Liikuvad kollased täpid tähistavad voolutugevust. Vaadates negatiivseid ja positiivseid pingeid ja voolavat voolu on jälle paremini selge, mis skeemis toimub.

Ekraani all servas on graafikud, kus näidatakse erinevate skeemiosade omadusi ajas. neile hiirega peale liikudes hakkab helendama skeemi osa mida antud graafik mõõdab.

Lõbusam osa simulaatorist on see, et kõike saab töötamise ajal ringi lohistada, paremapoolse hiirevajutusega maha kustutada ja siis parempoolse hiirevajutuse menüüst uusi komponente valida ja joonistada. Olemasolevaid komponentide suurust saab muuta Ctrl + venitamisega.

 

Nüüd olen ma välja rääkinud elektroonikuks saamise saladuse – mängi falstadiga.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *