Mänguautomaat. Külalispostitaja Jürgen Laks.

Selle nädalase postituse jaoks on kutsutud kirjutama noor elektroonik Jürgen Laks kes räägib natukene enda suurimast projektist.

Idee

Kui ma olin väike, siis ma tahtsin kohuaeg mänguautomaate nähes nendega mängida, kuid ma ei tahtnud oma raha lihtsalt ära anda mänguautomaadi omanikule. Mõne aasta pärast otsustasin, et ma ehitan oma mänguautomaadi, millega ma saaks mängida niipalju kui ma tahan, sentigi maksmata.

Ehitus:

Kõigepealt ehitasin raami ning tuli hakata mõtlema kuidas osasid raamil liikuma saada. Selleks ostsin 3 odavat puldiautot, millest sai piisavalt ülekandega mootoreid ja ka kaugjuhtimispuldid ja -vastuvõtjad.

Juhtpuldiks said puldiautode pultides olnud saatjad ja autodest vastuvõtjad mängule. Kaugjuhtimis skeemidel tuli vahetada mõned jupid välja, et muuta saatjate sagedust. Nii sain ma 6 erinevat signaali saata ja vastu võtta (edasi, tagasi, paremale, vaskule, krabamine ja üks lisaks mida ma kasutasin vaid testimisel).

Haaramise osa õnnestus mul valmistada koolis, kus olid paremad tööriistad puutöö jaoks, seega sain hästi tugeva ja korraliku käpa oma mängule.

Nüüd oli kõik materjaalne osa valmis ja tuli hakata tegelema elektroonikaga. Kõigepealt otsisin mikrokontrolleri ja hakkasin programmide kirjutamist õppima. Kui arvutis olemisest küllalt sai, tuli kokku joota hunnik H-sildu mootorite juhtimiseks. Üks neist vajas ka suurt jahutust. Suur osa ajast läks juhtmete ühendamiseks ja pärast ühendamist vigade otsimiseks. Toiteplokiks
leidsin ma vana 12V 5A adapteri.

Kui mäng oli juba töökorras, siis lisasin ka vilkuvad tuled ja tegin muid parandusi (nt. asendasin üles-alla liigutava lõnga tamiili vastu, sest lõng ei pidanud hõõrdumisele väga kaua vastu ja läks katki)

Kokkuvõte:

Kogu ehitamisega läks aega umbes 1 kuu. Selle ajaga olin saanud valmis nii korraliku mängu millega võrreldavat pole ma veel internetist leidnud. Kõige uhkemad mängud, mida internetist leida võis, olid kas uhked ja suured, mis ei olnud võimelised krabama või siis väikesed ja legost tehtud, mis vähemalt krabasid automaatselt. Seda ehitades sain ma ka selgeks mikrokontrollerite kasutamide, mille kasutamise peaks minu arvates iga elektroonik varem või hiljem selgeks saama. See avab projektides tuhandeid uusi võimalusi!

Öeldakse, et üks pilt on väärt rohkem kui tuhat sõna. Ja siin on video!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *