Mis on servo ja kuidas see Arduinol käima saada.

Minu eelmises postituses oli juttu sellest mis asi on arduino ning Jaanus rääkis just blogi eelmises postituses 555 ajastuskiibi sisemusest. Kuna on olemas mootorite liik, mille jaoks võiks hästi sobida just 555 ajastuskiibi võnkuv seadistus. Seetõttu tundub olema väga hea mõte rääkida, kuidas servo töötab ning ka arduino koodinäide juurde panna näitamaks kuidas teie saaksite selle väga kiirelt käima.

Pilt võimalikust robotist mis on üles ehitatud servodest

Alustuseks tuleks ära defineerida misasi servo kui selline on, et ei tekiks vale ettekujutlust nendest seadmetest.

Servomootor on tagasisidega mootor – see tähendab, et servomootorit juhtides antakse signaaliga ette mootori positsioon, kuhu tahetakse mootorit keerata ja mootor püüab seda postitsiooni hoida. Kui mootorit keerata, siis hakkab ta koheselt ennast tasakaalupunkti poole keerama.  Kena artikkli leiate selle kohta siit.

 

Selline näeb välja raadioservo.

 

Selline näeb raadioservo kokkupandult välja.

Raadioservo asendikontrollimine käib tavaliselt kasutades 50Hz pulsside jada, kus servo seadepunkti uuendamine toimub 50Hz sagedusega.  Sagedus on Wikipedia abil eestikeeles kirjeldatud kui võrdsete ajavahemike tagant korduvate sündmuste arv ajaühikus. 1Hz on 1 sündmus sekundis. 5Hz on 5 sündmust sekundis.

Selleks, et saaks nüüd saaks Arduinoga kontrollida raadioservot on palju rohkem kui 1 võimalus. Minu jaoks on meeldiv kasutada protsessoril endal riistvaras olevat ajastus-süsteemi mille ma seadistan üles nii, et välja tuleb soovitud sagedus. Kahjuks on see aga selline protsess mis nõuab täiesti eraldi postitust, mis tuleb siia blogisse kunagi kui hakkme rääkima mikroprotsessorist sügavamalt.

Selleks, aga et see asi Arduinoga käima panna on vaja ühendada servo maandus juhe (must või pruun) Arduino GND viiguga ning servo toitejuhe (punane) arduino +5V viiguga.  Lisaks on servol kas oranž või valge  juhe mis tuleb ühendada soovitud kontrolleri väljundviiguga. Meie näites on selleks väljundviiguks Digital9 viik.

Siin on kenasti näidatud servo ühendused Arduinole.

Panin koodi üles pastebin-i kuna minu veebioskused on väga piiratud. 

See kood on väga hea alustamise näide nii sellele kuidas servot liigutada, esimest koodi kirjutada kui ka mitmeid koodi omapärasid tutvustada. Kahjuks aga ei saa täna rääkida kõigest lähemalt.

Arduino jaoks on kirjutatud ka oma tarkvara millega koodi üles laadida, kuid jällegi on tänane postitust liiga pikk, et kõigele keskenduda ja kõigest rääkida.

Ma väga loodan, et sellest tutvustusest ja näitest on teile kasu ning kõikide küsimuste jaoks on alati olemas postituste kommentaarid. Lisaks üritame kindlasti kõik teemad ja mured läbi võtta, mis postitustes puudu jäävad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *