Mis on sisetakistus?

Disainides mõnda skeemi akudega võib märgata, et tihtipeale ei anna 1 oomine takisti ja 9V patarei välja 9A

Mis takistab oomiseadusel intuitiivselt töötamast kui me ühendame takisti näiteks 9V patarei külge?

sisetakistuse mudel

Sisetakistuse mudel. Aku on piiratud kollasega

Vaadates loodud mudelit ei tohiks olla küsimust miks me saame 9V patarei korral välja ainult 0.818A. Küll aga tekib see küsimus kohe, kui katsetada ühe oomist takistit päris akuga.

Reaalsuses tekib aku sisetakistus aku sees olevate metallide, sisekomponentide, materjalide kontakti, keemiliste reaktsioonide kiiruse ning ka aku ühenduste tagajärjel. Kui aku ühendada suure koormusega seadme külge, on kohe märgata, et pinge hakkab langema ning aku enda temperatuur hakkab tõusma.

Kuigi disaini tehes on alati vaja vaadata mis voolu jaoks aku loodud on, võivad algajad sellise väikese asjaga tekitada potentsiaalselt ohtliku olukorra kuna akut liiga palju koormates võib lekkima hakata või mõnel ekstreemsel juhul põlema minna (siinkohal mainin ära ohtlikud liitium polümeer akud).

Alati tehes mingisugust skeemi peab jälgima, et toiteallikas oleks loodud soovitud koormuse all töötama.

Mõnel üksikul olukorral on aga nii, et on vaja vahepeal harva korraks tarbida suurt voolu mida toiteallikas ei ole võimeline pakkuma. Sel juhul tulevad päästma kondensaatorid. Nendel seadmetel on tavaliselt väga väike sisetakistus kuid saab rahulikult ja aeglaselt täis laadida ning vajadusel kasutada reserv-voolu allikana. Kõige lihtsam kasutuskoht selleks on auto käivitamine, mille jaoks on võimalik auto-aku pealt laadida täis superkondensaator (seda aeglaselt ja väikese vooluga) ning kui masinat käivitada, tarbitakse põhiliselt voolu mis tuleb kondensaatorist. Samal ajal aga auto aku enda pealt töötab masina soojustus, raadio, kesklukk vms.

Loodan, et sai akud natukene selgemaks ning kiireks lisaks manin, et samamoodi nagu akul on piirangud ka suurtel ja võimsatel toiteplokkidel. Ärge kasutage seadmeid väljaspool spetsifikatsioonides mainitud piire!

Ohutuse ja skeemivigade otsimise terviseks!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *