Natukene teadmatust ning selle võimsus!

Nädalavahetusel õnnestus mul näha toredat lõimu selle kohta, kuidas keegi lubas näidata, et sidrunite, kurkide ja banaanidega on täitsa võimalik telefoni akusid laadida, ning ainus põhjus miks seda ei tehta, on taastuvenergia allikate korporatiivne maha surumine.

Siinkohal kasutan meie artikli kangelase nimeks pseudonüümi M M.
M M: Ok, minu mobla tahab saada minimaalselt 4,5 volti. 1 sidrun annab 4 lõigatuna 3,13 volti, seega on mul vaja 2 sidrunit, vaskmünte, naelu, juhtmeid ja voltmeetrit.

M M: Ja kui sidruneid parasjagu majas pole, siis saab kasutada kartuleid. 1 kartul terves tükis annab 0,9 volti, 4 lõigatuna tuleb voltmeetriga ära mõõta aga põhimõtteliselt 3-4 kartulist peaks piisama.

 

Arvan, et praeguseks postituseks, et võimsusest rääkida ei ole rohkem vaja M M-i tekste välja panna. Esimese asjana et selgitada millest M M valesti aru saab toome sisse termini “Võimsus“. 

“Võimsus näitab, kui palju tööd teeb elektrivool elektriseadme töötamisel ajaühikus.” Sellest võib järeldada, et voolust või pingest üksinda ei piisa. Toome näiteks minu mobiiltelefoni millel on 1.23Ah Liitiumpolümeeraku mille nominaalpinge on 3.7V. Selleks, et saada ligikaudselt teada mitu Vatt/tundi see aku endas mahutab saame teha ligikaudse arvutuse kasutades aku mahtuvust ning nominaalpinget, et arvutada aku mahtuvus Vatt-tundides. 3.7V*1.23Ah =  4.551Wh.

4.551Wh näitab mitme vatist koormist suudaks eelmainitud aku tund aega töös hoida. Siinkohal mainin ka ära, et aku maksimum voolu võimekus sõltub hoopis sisetakistusest, millest täpsemalt räägin kunagi hiljem.

Selleks, et aga vaadata kuidas peaks seda akut laadima sidrunitega võtame eelduseks, et me suudame kõik tekitatud voolu otse, ilma kadudeta, akusse panna.

Inglise keelne wikipedia annab meile sidruniaku kohta täitsa kenasti infot.

Esiteks on vaja teada, et sidruniaku vooluteke on võimalik tänu ühe metalli oksüdeerumisele.

Tsingitud naelaga sidruniaku

Wikipedia andmetel on ühe sidruniga tsink elektroodi kasutades (eeldame ühte elektroodide paari sidruni kohta ning et sidrunist on võimalik saada samasugust voolu terve tunni)   keskmiselt võimalik 1mA voolu saada ning 0.7V. Kasutades eeldust, et saame sama pinge ja voolu vähemalt tund aega järjest näeme, et  0.001A*0.7V = 0.0007W võimsust ühe tunni jooksul ehk 0.0007Wh. Ning selleks, et saada võimsus 4.551Wh oleks meil vaja umbkaudselt  4.551Wh/0.0007Wh = 6501 sidrunit.

See arvutus eeldab ideaalseid tingimusi ning näitab üpris kenasti kuidas sellise idee välja käimine ei ole just kõige informeeritum, kuna me võime saada suuri pingeid ning jääda oma võimsusega alla poole vati. Samal ajal võime saada tuhandeid vatte vaid 1V pingega. Võimsus on sõltuvuses voolust JA pingest.

Sidruniakude katse teen ma peagi ning seda selgitades ka keemilisi reaktsioone, mis seal toimuvad.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *