Sidruniaku, vesinik ja valgus.

Tänases postituses tahan ma natukene veel rääkida sidrunitest.

Võtsin kodus ette ning panin mõned sidrunilõigud lauale. Lisasin galvaniseeritud polte ja vaske, ning sain tasuta energiat!

Neljast sidrunist sai kokku 3.06V

Neljast sidrunist sai kokku 3.06V

Nagu on näha, siis nendest lõikudest minu seadistus just väga massiivselt pinget ei andnud.

Seadistatud tükkidest ka voolumõõde välja

Seadistatud tükkidest ka voolumõõt välja

Tehes kiire arvutuse saame nende sidrunite võimsuseks umbes 0.000069W Lihtsalt et teile seda paremini selgitada näitan milline LED välja näeb sellise seadistuse juures.

Leekiv LED

Leekiv LED

Nagu näha on, sai see LED kaamera ees natukene häbelik olema, ning pidin tuled kinni panema, et saaks usutava pildi. Ega ma ise ka ei uskunud, et ta päriselt põleb.

Sidruniaku keemiast

Sidruniaku keemiast

Nüüd aga, et rääkida kuidas üldse meie mõõdetud ja testitud elekter tekkis.

Nagu enamikud inimesed teavad, siis sidruni korral on tegemist viljaga mille mahl on korralikult happeline. See siis tähendab, et vees on palju vabu happeioone. Nüüd kui me lisame happe sisse tsingi ja vasetüki tekib olukord kus tsink hakkab oksüdeeruma. Tsingi oksüdeerumise käigus lahustub vette tsingi ioon kusjuures elektronid jäävad metalli.  (Zn → Zn2+ + 2e-) Metallist edasi liiguvad need juhet mööda vask elektroodile kus omakorda liituvad need vesiniku ioonidega ning saame teise valemi  (2H++ 2e → H2 ) See valem näitab kuidas 2 elektroni saanud vesiniku ioon muutub vesiniku molekuliks. Kuna toatemperatuuril on vesinik gaasilises olekus ja kergem kui vesi, siis see aurustub . 

See elekter mida ma katsetes mõõtsin olidki needsamad elektronid mis juhetmööda elektroodilt elektroodile liikusid. Kahjuks ei ole neid elektrone just kuigi palju.

Kõike parimat soovides,

Markus!

One thought on “Sidruniaku, vesinik ja valgus.

  1. Äädikaga saab samamoodi. Paned vask plaadi (näiteks vask sendid), äädikas leotatud papi tüki (hoiab äädikat endas), ja teistpoole metall plaadi (seibi näiteks) ning saab samamoodi voolu. Ja mida rohkem kihte lisada, seda suurema voolu saab. Ise sain 7.84V kätte, rohkem kõrgemaks torni ajada ei viitsinud.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *