Võtame patendi peale!

Rääkides elektroonikast ja ka muudest tehnoloogia aladest on enamus inimeste esimene reaktsioon oma suvalisele ideele – võtan patendi peale ja saan rikkaks. Kuna aga see süsteem päris nii lihtne ei ole, siis seletan asja tavainimese vaatepunktist, lükates üldlevinud arusaami ümber.

Patent annab mulle kasu

Patent annab õiguse kopeerijaid kohtusse kaevata. Kõik, midagi muud patent ei tee. Ehk siis selleks, et patent üldse kunagi kasulik oleks peate te pidevalt kõiki kohtusse kaevama ja võitma. Kuna kohtus käimine on pikk ja tüütu tegevus, siis järelikult peab kasu lõikamiseks olema palju patente, palju advokaate.

Patent kaitseb mind

Patent ei kaitse kedagi. Isegi kolossaalsete firmade nagu Apple tooteid kopeeritakse iga päev tuima näoga Hiinas. Keegi ei saa midagi teha. Leides tõesti kedagi, keda kohtusse kaevata võib vastaspool tõendada, et antud teave on loogiline iga selle alaga tegelejale. See muudab patendi kehtetuks. Lisaks on vaja igas riigis eraldi patent saada ja seda hoida – ei kõla üldse meeldiva ajaviitena.

Miks siis patentid head on?

Hetkel enam väga ei olegi. Ainus mille jaoks neid tänapäeval kasutatakse on suured patendilahingud rivaalitsevate suurkorporatsioonide vahel. Sealgi saab kannatada ainult maine, raha ei huvita tegelikult kedagi.

Mida siis teha? – Jagada!

Eestlastele on omane kõik välja mõeldu ja valmistatu endale hoida – äkki läheb vaja. Tegelikkuses ei lähe enamus asju kunagi vaja, lisaks mitte miski ei kaitse kopeerimise eest. Enamikke lihtsamaid esemeid saab järgi teha kasutades fotot ja keerulisemaid lahti kruvides. Kui sinu leiutised midagi väärt on, siis põhjus miks keegi neid ostab, peaks olema usaldus sinu ja toote vastu. Monopolid ei meeldi kellelegi. Reaalsuses tuleb jagamisest palju suuremat kasu – tutvusi ja usaldust.

Sinu tehtud asjadest on teistel kasu! Jagades teed kõigi elu lihtsamaks. Lisaks jagavad siis ka teised. Kõik elektroonikaprojektid, millega olen lõpuni jõudnud (valmis, alla andnud, ei tööta) olen üritanud ülesse pildistada ja internetti riputada. Mina ei kaota sellest midagi ja paljudel teistel on huvitav lugeda.

Creative Commons Autorile viitamine + Jagamine samadel tingimustel

Creative Commons Autorile viitamine + Jagamine samadel tingimustel

Litsentsid

Samas ei taha, et keegi lihtsalt sinu töö ära võtab ilma sind isegi mainimata. Selle jaoks on olemas litsentsid. Kogu isiku tehtud töö loetakse tema omandiks. Näiteks selle blogi sisu või piltide kopeerimine on hetkel keelatud ja karistatav seadusega. Nüüd ma ütlen, et kogu selle blogi sisu on CC BY-SA litsentsiga kaetud. See tähendab, et peale selle lõigu avaldamist tohid sa kõike kopeerida, jagada (eeldusel, et originaalautorid on mainitud originaalautoritena) ja isegi müüa (eeldusel, et originaalautorid ja pärinemiskoht on vastavalt välja toodud).

Riistvara (elektroonika, mehhaanika) jaoks on olemas midagi sarnast – Avatud Riistvara (open source hardware). Litsentsil on põhimõtteliselt samad tingimused, nagu CC BY-SA-l kuid veidi rohkem riistvaraspetsiifilised. Lisaks saab oma projektidele panna kena hammasrattaga logo, mis näitab, et sa pole kitsi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *